نحوه مصرف و نگهداری قارچ

۰-۱۰۰ آنچه برای نگهداری قارچ باید بدانید

نگهداری قارچ

قارچ جز آن دسته از گیاهان است که خواص بسیار زیادی دارد و می‌توان از آن به روش‌های مختلفی استفاده کرد. شما می‌توانید از قارچ در سالاد، سوپ، سس پاستا و… استفاده کنید. امکان استفاده از آن به شیوه‌های مختلف هم وجود دارد. می‌توان قارچ را سرخ کرد، به صورت کبابی خورد یا حتی به شکل خام مصرف کرد. از آنجایی که مصارف قارچ زیاد است، شاید بخواهید مقدار زیادی از آن را خریداری کنید یا برای مدت زمان بیشتری آن را نگهداری کنید. به همین دلیل طرز نگهداری قارچ اهمیت پیدا می‌کند. بهتر است از روش‌هایی استفاده کنید که تازگی و کیفیت قارچ را حفظ می‌کنند. در این مقاله نحوه نگهداری قارچ را توضیح می‌دهیم و موارد مهم نگهداری آن را بررسی می‌کنیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

نحوه نگهداری قارچ در یخچال

برای این که بتوانید از قارچ‌ها برای مدت زمان بیشتری نگهداری کنید، بهتر است آن‌ها را درون یخچال بگذارید. برای حفظ کیفیت قارچ در یخچال باید به نکاتی توجه کنید. قارچ گیاه حساسی است و به راحتی تغییر رنگ و بو می‌دهد و در عین حال نمی‌توان آن را برای مدت زمان طولانی در یخچال نگهداری کرد. برای همین با رعایت این نکات می‌توانید تا جایی که امکان دارد، از بروز این اتفاق جلوگیری کنید. در ادامه نکات شیوه نگهداری قارچ در یخچال را بررسی می‌کنیم.

نحوه نگهداری قارچ در یخچال

انتخاب قارچ تازه

در قدم اول باید در هنگام خرید به تازه بودن قارچ‌ها توجه کنید. به دنبال قارچ‌هایی باشید که سفت، سفید و بدون لک هستند. از خرید قارچ‌های لزج، لکه‌دار و با سطح چروکیده خودداری کنید. زیرا این موارد می‌توانند نشانه فاسد شدن قارچ باشند. قارچ‌ها نباید بوی بد بدهند. در خرید قارچ فله می‌توانید خودتان قارچ‌ها را انتخاب کنید. در زمان خرید قارچ بسته بندی شده هم به تاریخ تولید توجه کنید. روی بسته‌های قارچ نیز یک پلاستیک نازک و شفاف وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد بتوانید قارچ‌ها را به خوبی مشاهده کنید. از آنجایی که این پلاستیک نازک است، امکان تست کیفیت و میزان سفت بودن قارچ‌ها هم وجود دارد.

انتخاب قارچ تازه

خشک نگه داشتن قارچ‌ها

نکته دیگری که باید رعایت کنید، خشک نگه داشتن قارچ‌ها است. قارچ‌ها مانند اسفنج هستند و به راحتی رطوبت را جذب می‌کنند و این باعث می‌شود زودتر خراب شوند. به همین دلیل باید آن‌ها را به صورت خشک در یخچال نگهداری کنید؛ بنابراین، پیش از قرار دادن قارچ‌ها درون یخچال، آنان را به آرامی با دستمالی مرطوب یا حوله کاغذی تمیز کنید تا هر گونه آلودگی حذف شود. قارچ‌ها را زیر آب روان نشویید. زیرا پس از قرار دادن آنها در یخچال، همچنان مرطوب باقی می‌مانند. می‌توانید در زمان مصرف قارچ‌ها را بشویید.

نگهداری در کیسه سوراخ‌دار

پس از تمیز و خشک کردن قارچ‌ها، آنان را درون کیسه یا ظرف سوراخ‌دار قرار دهید. این کار موجب می‌شود تا هوا در اطراف قارچ‌ها در گردش باشند و از لزج شدن یا کپک زدن آن‌ها جلوگیری شود. این کیسه‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌ها خریداری کنید یا پس از قرار دادن قارچ‌ها در کیسه پلاستیکی معمولی، با چنگال چند سوراخ روی آن ایجاد کنید.

نگهداری قارچ‌ها در کیسه کاغذی

‌بسیاری از افراد عادت دارند که قارچ‌ها را در کیسه کاغذی نگهداری کنند. نگهداری قارچ‌ها در کیسه کاغذی موجب خشک شدن آنها می‌شود. همچنین ممکن است سطح آنها چروکیده شود. به همین دلیل زمانی که قصد دارید قارچ‌ها را در کیسه کاغذی نگه دارید، از دستمال حوله‌ای استفاده کنید. ابتدا قارچ‌ها را تمیز کنید و درون کیسه کاغذی بگذارید. سپس دستمال حوله‌ای را نمدار کنید و روی قارچ‌ها قرار دهید. سپس کیسه را ببندید. هر روز قارچ‌ها را چک کنید تا مطمئن شوید که دستمال حوله‌ای هنوز نمدار است. اگر نیست، آن را نم‌دار کنید.

نگهداری از قارچ‌ها درون بسته بندی اصلی

اگر قارچ‌های بسته بندی خریداری کرده‌اید، بهتر است آنان را درون ظرف بسته بندی خودشان نگهداری کنید. این بسته‌بندی‌ها استریل هستند و به گونه‌ای طراحی می‌شود که قارچ‌ها بتوانند درون آن نفس بکشند.

توجه به محل قرار دادن قارچ‌ها در یخچال

کیسه قارچ را در قسمتی از یخچال که برای نگهداری از سبزیجات طراحی شده است، قرار دهید. این بخش می‌تواند رطوبت را در سطح بالا حفظ کند و خنک‌تر باقی بماند. نکته مهم دیگر این است که نباید قارچ‌ها را با سایر میوه‌ها و سبزیجات نگهداری کنید. زیرا ممکن است موارد ذکر شده گاز اتیلن آزاد کنند و همین امر باعث فاسد شدن سریع قارچ‌ها می‌شود. بهترین دما برای نگهداری از قارچ‌ها در یخچال بین 5 تا 7 درجه سانتی‌گراد است.

مصرف قارچ‌ها در عرض یک هفته

با رعایت نکات توضیح داده شده، می‌توانید قارچ‌ها را تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید. با این حال، برای طراوت و طعم مطلوب، بهتر است ظرف 3-4 روز آن‌ها را استفاده کنید.

طرز نگهداری قارچ در فریزر

منجمد یا فریز کردن قارچ‌ها روشی عالی برای نگهداری از آنها برای طولانی مدت است. مخصوصاً زمانی که قارچ فله خریداری می‌کنید، ممکن است نتوانید تمام قارچ‌ها را در مدت یک هفته مصرف کنید و برای جلوگیری از خراب شدن، بهتر است آنان را فریز کنید. روش‌های مختلفی برای منجمد کردن قارچ‌ها وجود دارد که در ادامه آنان را توضیح می‌دهیم.

بلانچ کردن

یکی از بهترین روش‌ها برای فریز کردن قارچ‌ها، بلانچ کردن است. با این روش طعم قارچ‌ها عوض نمی‌شود و حتی تا 12 ماه می‌توانید از قارچ‌ها نگهداری کنید. برای انجام این کار به یک قابلمه، آب، آب لیمو و اجاق نیاز دارید. این روش مخصوصاً زمانی مفید است که قصد استفاده از قارچ‌های یخ زده را برای پخت سوپ دارید، زیرا بافت مرطوب قارچ‌ها در چنین غذاهایی مشخص نمی‌شود. در ادامه شیوه انجام این کار را توضیح می‌دهیم.

ابتدا قارچ‌ها را با دستمالی مرطوب تمیز کنید تا تمامی آلودگی‌ها حذف شوند. می‌توانید قارچ‌ها را بشویید؛ اما قارچ‌ها با آب جوش تمیز خواهند شد. سپس قابلمه‌ای بردارید و به مقدار کافی درون آن آب بریزید. اگر می‌خواهید رنگ قارچ‌ها سفید بماند، به ازای هر لیتر آب یک قاشق چای‌خوری آب لیمو اضافه کنید. قابلمه را روی اجاق بگذارید تا آب به جوش آید.

حال می‌توانید قارچ‌ها را خرد کنید. انجام این کار اختیاری است. سپس قارچ‌ها را در آب بریزید و 1 تا 2 دقیقه بجوشانید. اگر قارچ‌ها را به صورت کامل درون آب جوش می‌اندازید، می‌توانید زمان را بیشتر کنید و برای 3 دقیقه بجوشانید. احتمالاً دمای قارچ‌ها به اندازه دمای اتاق است. به همین دلیل ممکن است در زمان انداختن آن‌ها به درون آب جوش، جوشیدن متوقف شود. اجازه دهید آب دوباره جوش بخورد و سپس بعد از 1 تا 2 دقیقه جوشیدن، حرارت را خاموش کنید. قارچ‌ها نباید به طور کامل پخته شوند؛ زیرا  آب به درون آنها نفوذ خواهد کرد.

سپس قارچ‌ها را به درون کاسه‌ای پر از آب سرد و یخ بیندازید. با قرار دادن قارچ در ظرف آب سرد از پختن بیش از حد آن جلوگیری کنید. صبر کنید تا قارچ‌ها خنک شوند. به گونه‌ای که وقتی به آنها دست می‌زنید، خنک باشند.

در نهایت قارچ‌ها را آبکش کنید و درون ظرف‌های در بسته قرار دهید. ظروف باید مناسب فریزر باشند. در آن‌ها به طور کامل بسته شود و میزان هوای درون آن‌ها بسیار کم باشد. در زمان پخت هم می‌توانید قارچ‌های یخ زده را مستقیماً به غذای در حال پخت اضافه کنید. اگر سوپ قارچ درست می‌کنید، 20 دقیقه قبل از آماده شدن سوپ قارچ‌ها را اضافه کنید.

بلانچ کردن قارچ ها

مقاله علائم فاسد شدن قارچ و روش های جلوگیری از آن از دست ندهید.

بخارپز کردن قارچ

با این روش طعم قارچ‌ها عوض نمی‌شود. در کل برای این که بتوانید قارچ‌ها را انجماد کنید، باید آنها را بپزید تا همچنان سفت باقی بمانند و شل نشوند. قارچ‌های خام آب فراوانی دارند و به همین دلیل پس از آب شدن یخ قارچ، بدفرم می‌شوند. قارچ بخارپز را تا 12 ماه می‌توانید فریز نگه دارید.

ابتدا قارچ‌ها را خوب بشویید تا هر گونه آلودگی از بین برود. پس از آن در صورت تمایل قارچ‌ها را خرد کنید. برای حفظ رنگ قارچ می‌توانید یک پیمانه آب را با یک قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط کنید. سپس قارچ‌ها را درون آن بریزید. اجازه دهید 5 دقیقه بماند. سپس قارچ‌ها را بردارید. در غیر این صورت قارچ‌ها در زمان پخت تیره رنگ می‌شوند.

حال می‌توانید قارچ‌ها را بخارپز کنید. برای این کار آب نباید با قارچ برخورد کند و تنها بخار آب می‌تواند به قارچ‌ها برسد. قابلمه‌های مخصوص بخارپز کردن وجود دارد. اگر این قابلمه را ندارید، می‌توانید سبد بخارپز به اندازه قابلمه بخرید یا از صافی فلزی استفاده کنید.

درون قابلمه مقداری آب بریزید تا به جوش آید. دقت کنید که آب به اندازه‌ای نباشد که به بخش بخارپز برخورد کند. قارچ‌ها را درون بخش بخارپز یا همان صافی روی قابلمه قرار دهید. درب قابلمه را بگذارید. سپس با توجه به اندازه قارچ آن‌ها را بخارپز کنید. معمولاً 5 دقیقه کافی است. اگر قارچ‌ها را خرد کرده‌اید، 3 تا 3:30 دقیقه هم کافی است. اگر برش‌ها نازک باشند، به زمان کمتری برای بخارپز کردن قارچ‌ها نیاز دارید.

سپس قارچ‌ها را به یک کاسه پر از آب سرد منتقل کنید. حال قارچ‌ها را به خوبی آبکش کنید. پس از خارج شدن آب قارچ‌ها، آنان را درون ظرف در بسته قرار دهید. می‌توانید از کیسه فریزر هم استفاده کنید. بهتر است بین قارچ‌ها و درب ظرف حدود یک و نیم سانتی‌متر فاصله باشد. درب ظرف را به خوبی ببندید تا هوا وارد آن نشود.

این گونه می‌توانید قارچ‌ها را تا 12 ماه نگه دارید. قارچ‌هایی را که از فریزر خارج کردید، دوباره منجمد نکنید؛ زیرا کیفیت آنها پایین می‌آید و زودتر هم خراب می‌شوند. بهتر است قبل از اضافه کردن آنها به سیب‌زمینی سرخ کرده کمی صبر کنید تا یخ قارچ‌ها باز شود. زیرا این گونه دمای سیب‌زمینی پایین می‌آید و ممکن است بدفرم شوند.

بخارپز کردن قارچ

تفت دادن قارچ‌ها

اگر دوست دارید بافت قارچ‌ها سفت باشد یا قارچ طعم‌دار دوست دارید، می‌توانید از این روش استفاده کنید. مدت زمان باقی ماندن کیفیت قارچ‌ها در این حالت کمتر از دو روش دیگر است. میزان ماندگاری به نوع روغن و کره‌ای که استفاده می‌کنید، بستگی دارد و از 1 تا 9 ماه متغیر است. با این حال با این روش قارچ‌ها سفت‌تر باقی می‌مانند.

برای اجرای این روش قارچ‌ها را خوب بشویید و خشک کنید. بهتر است برای این روش قارچ‌ها را خرد کنید تا درون آن‌ها هم بپزد. روغن را درون تابه بریزید. یک الی دو قاشق غذاخوری برای یک تابه متوسط کافی است. در صورت تمایل برای طعم‌دار کردن قارچ‌ها می‌توانید از سیر، پیاز یا ادویه‌های مختلف استفاده کنید. این کار سلیقه‌ای است.

قارچ‌ها را روی حرارت متوسط رو به بالا بپزید. آنها را به خوبی در روغن تفت دهید تا کاملاً بپزند. این کار را به مدت 3 الی 4 دقیقه انجام دهید. هر چه بیشتر تفت دهید، قارچ‌ها تیره‌تر و نرم‌تر می‌شوند.

حال صبر کنید قارچ‌ها سرد شوند. یعنی باید به دمای اتاق برسند. بهتر است قارچ‌ها را از درون تابه بردارید و به ظرف دیگری انتقال دهید تا قارچ‌ها زیاد روغنی نباشند. سپس قارچ‌ها را به درون ظرفی درب‌دار بریزید و فشار دهید تا فضایی بین آنها نباشد. قارچ‌هایی که سطوح آنها در  معرض هوا قرار می‌گیرند، ممکن است تغییر رنگ دهند و طعم خود را از دست دهند. البته مقدار کمی فضا در بالای ظرف بگذارید تا پس از انبساط قارچ‌ها به ظرف یا درب آن فشار وارد نشود.

هر آنچه که باید در مورد قارچ دكمه ای بدانیم…

سخن نهایی

در این مقاله شیوه نگهداری قارچ در یخچال و فریزر را آموزش دادیم. همان طور که توضیح دادیم روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. گاهی حتی می‌توانید قارچ‌ها را تا 12 ماه درون فریزر نگهداری کنید. شما ترجیح می‌دهید از کدام روش برای انجام این کار استفاده کنید؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *